Ochronka Sióstr Służebniczek NMP

04/08/2018

Siostry Służebniczki:

Rodzina Sióstr Służebniczek NMP ma swe początki w Wielkopolsce w 1850 roku. Jej założycielem jest bł. Edmund Bojanowski. Jedną z czterech gałęzi zgromadzenia są Siostry Służebniczki Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, które rozpoczęły swą działalność w Dębicy 2 sierpnia 1882 roku. W związku z licznymi reformami oświaty na początku lat trzydziestych powstało jeszcze więcej domów o charakterze opiekuńczo-wychowawczym m.in. założona w 1920 r. w budynku ochronki, szkoła w Grabinach.

Przez lata siostry pomagały okolicznej ludności. Pomimo wojny prężnie rozwijały swoje gospodarstwo w Grabinach, które zajmowało aż 2ha. Zajmowały się hodowlą kur, królików, kaczek itp., ale również hafciarstwem, pracami domowymi, leczeniem chorych i oczywiście nauką wiejskich dzieci. Potrafiły robić kołdry oraz domowe leki czy opatrunki. Otaczały one opieką wszystkich potrzebujących, czasem dokarmiały również biedne dzieci. 

S. M. Porożyńska to pierwsza dyrektor w historii szkoły. Zaczęła swoją pracę wraz z otwarciem placówki i odegrała znaczącą rolę w jej historii. Chociaż edukacja była utrudniona i warunki niezbyt sprzyjające, dzięki s. Marii i jej negocjacjom z okupantem dzieci mogły się kształcić i choć po części wieść normalne życie.

Nauczanie przedmiotów takich jak geografia czy historia było zabronione i groziło śmiercią, jednak siostry edukowały uczniów w dziedzinach takich jak matematyka czy j. polski. Ponadto siostry służebniczki pielęgnowały w uczniach miłość do ojczyzny i Boga. Rok szkolny rozpoczynała msza, której towarzyszyły pieśni patriotyczne oraz religijne. Z okazji wszelkich świąt organizowano akademie, podczas których występowali zaproszeni goście, a wszystko kończył poczęstunek.

Chociaż z czasem szkoła zyskała własny budynek, to siostry jeszcze bardzo długo żyły w Grabinach i wspierały duchowo okoliczną ludność, oraz katechizowały dzieci.

Mimo że ochronka i oddział sióstr został zlikwidowany  w roku 1991, to ludzie wciąż 
z uśmiechem na ustach oraz sentymentem wspominają pobyt w Grabinach sióstr.

Siostry Służebniczki pracujące w Grabinach:

W latach 1935-1939:

  • S. Melchiora Porożyńska,

  • S. Romana Szwydkówna,

  • S. Feliksa Jaworówna,

  • S. Kanizja Handzlówna,

  • S. Euzebia Barylska.

W latach 1988-1991:

  • S. Olimpia Midura,

  • S. Bazylissa Rożek,

  • S. Krystyna Stolarz.


Artykuł i wywiad przygotowane zostały przez Emilię Kurdziel i Izabelę Podlasek.

Share
Aroma Cosmetics, All rights reserved 2018
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started